Berlin to miejsce szczególne, zdecydowanie młodsze od większości dużych europejskich miast, powstałe w XIII wieku jako wioska w ramach germańskiej kolonizacji Wschodu. Przez kolejne wieki nie mający znaczenia. W 1871 roku, został stolicą Zjednoczonych Niemiec, awansował do rangi  miasta światowego, ale reżimy autokratyczne i dwie wojny światowe zniszczyły go, podobnie jak cały kraj. Przez prawie 40 lat podzielony murem oddzielającym Wschód od Zachodu. Obecnie miasto nieustannie się zmienia. Wznoszone są nowe futurystyczne budowle, przebudowywane są szpecące wschodnie dzielnice, socrealistyczne gmachy i powstają nowe tereny zielone.

W dniach 1-4 czerwca w wycieczce do stolicy Niemiec uczestniczyło 45 uczniów I LO im. ONZ w Biłgoraju. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się nie tylko  z „żywą historią” stolicy Niemiec, lecz także zwiedzali stolicę kraju związkowego Brandenburgia, czyli Poczdam. Rozwijali przy tym swoje umiejętności językowe.

Wyjazd był wyjątkowy pod wieloma względami. Do jego wyjątkowości przyczyniło się już samo to, że pomimo covidowego zamieszania jednak doszedł do skutku. Zarówno polskiemu jak również niemieckiemu fragmentowi wycieczki towarzyszyła wspaniała wiosenna, słoneczna aura.

Pierwszy dzień wycieczki uczestnicy spędzili w Poznaniu, leżącym dokładnie w połowie szlaku łączącego Berlin i Warszawę, gdzie krzyżują się drogi o randze krajowej i międzynarodowej. Oczywiście na trasie zwiedzania nie zabrakło miejsc  nierozerwalnie związanych z początkami Państwa Polskiego, takich jak Ostrów Tumski, z dominującą nad całością katedrą, kościołem NMP, brukowanymi ulicami biegnącymi w miejscu dawnych wałów obronnych i stojącymi w ogrodach, zabytkowymi domostwami kanoników katedralnych. Ostrów stanowi enklawę ciszy i spokoju, a czas płynie tu jakby wolniej…

W podziemiach poznańskiej katedry można zobaczyć m.in. grobowce pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Uczestnicy spacerowali po urokliwej, biegnącej tuż obok katedry,  dzielnicy Śródka oraz odwiedzili nowoczesne Centrum Brama Poznania.

Uczniowie zwiedzili także Stary Rynek, gdzie wznosi się piękny ratusz z 1551 r. oraz spróbowali Rogala Świętomarcińskiego, jednego z najsłynniejszych polskich wypieków. Byli w Starym Browarze – centrum handlu i sztuki oraz  w dawnym Zamku Cesarskim, najmłodszej rezydencji monarszej w Europie, która powstała na początku XX wieku dla cesarza Wilhelma II. Reszta dnia upłynęła uczestnikom na dojeździe do Hotelu BASTION*** w Kostrzyniu n.Odrą. Z racji swego położenia, na granicy z RFN, miejsce to pełniło rolę bazy wypadowej do Berlina w kolejnych dniach wycieczki.

Następnego dnia przed południem uczniowie zwiedzali Stare Miasto, jedyną w swoim rodzaju dzielnicę Kostrzyna, leżącą nad prawym brzegu Odry w sąsiedztwie przekraczających ją mostów. Przez stulecia to tutaj właśnie biło serce miasta, zbombardowanego w 1945 r. O tym miejscu, które przez blisko pół wieku zamieniało się stopniowo w coraz mniej czytelne hałdy gruzu, z czasem pokrywane przez gęstniejącą roślinność mówi się dzisiaj “Polskie Pompeje”.

Następnie grupa udała się do Poczdamu, gdzie zwiedzała zespół  parkowo-pałacowy Sanssouci (zabytek z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO), spacerowała po barokowo- klasycystycznym centrum miasta i zwiedzała tzw. Dzielnicę Holenderską. Wieczorem poprzez Most Glenicke (“Most Szpiegów”) udano się do  dawnego Berlina Zachodniego. Dworzec Zoo, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma oraz Kurfürstendamm (Ku’damm) – główna ulica dawnego Berlina Zachodniego, stanowiły kolejne cele zwiedzania.

Trzeci dzień wycieczki rozpoczął się w dawnych Berlinie Wschodnim, w okolicach East Side Gallery, galerii murali powstałej po 1990 roku na ocalałych fragmentach Muru Berlińskiego. W trakcie spaceru przewodnik przybliżył grupie realia życia w dawnej NRD. Niewątpliwą atrakcję stanowił wjazd grupy na najwyższy budynek Niemiec, czyli na Wieżę Telewizyjną. Uczestnicy, dzięki ładnej pogodzie mogli z wysokości 203 metrów podziwiać bliższą i dalszą panoramę miasta. Na trasie dalszej wędrówki nie mogło zabraknąć Placu Aleksandra,  Alei “Pod Lipami” (“Unter den Linden”), Placu Bebela z katedrą św. Jadwigi, oraz Wyspy Muzeów – kompleksu muzealnego o światowym znaczeniu. Uczestnicy skorzystali również z sugestii przewodnika i skosztowali berlińskiego przysmaku Currywurst – kiełbaski z rożna z przyprawą curry. Po krótkim odpoczynku grupa udała się na Plac Paryski,  w którego sąsiedztwie znajdują się Brama Brandenburska, Pomnik Ofiar  Holokaustu, siedziba niemieckiego parlamentu Reichstag oraz Plac Poczdamski. Znajduje się tam także Sony Center – nowoczesny kompleks kin i instytucji kulturalnych, w którym odbywa się znany europejski festiwal filmowy Berlinale. Po zakupie pamiątek grupa udała się w drogę powrotną do hotelu. 

Ostatni dzień wycieczki przeznaczono na zwiedzanie Łodzi. Na trasie spaceru nie zabrakło Pałacu  Herbsta, Księżego Młyna, Dzielnicy Robotniczej oraz ulicy Piotrkowskiej. Na stacji kolejowej Radegast uczestnicy poznali historię łódzkiego getta. Trudy pieszych wędrówek oraz godzin spędzonych w autokarze uczestnikom wynagrodziły dni pełne wrażeń.

Wycieczkę zorganizował prof. Grzegorz Bryła. Opiekę sprawowali prof. Anna Bodys, prof. Jerzy Mazurek oraz pani Anna Kanty-Trybalska.

Podziękowania kierujemy do Biura Podróży “Laguna Tour” w Hrubieszowie, pana Leszka Smoły oraz pana Remigiusza Polskiego, za pomoc w organizacji imprezy.

/gb/