Zapraszam Was dzisiaj w podróż do Berlina, tym razem  za sprawą kinematografii. Mało jest miast, które dorównywałyby Berlinowi w inspirowaniu filmowców. Historie z burzliwymi dziejami miasta w tle od dawna hipnotyzują szerokie grono odbiorców. Początkowo eksplorowany głównie przez twórców kina niemieckiego, dziś stał się polem działania także reżyserów z Hollywood.
Bardzo często, gdy na ekranie pojawia się konkretne miasto, staje się ono drugoplanowym bohaterem opowieści, a jego architektura, klimat, styl i historia nadają specyficznego klimatu całemu filmowi. Przykładem takiego wykorzystania miasta jest popularny obecnie także w Polsce serial „Babilon Berlin”. Jego 3 sezon udostępnił ostatnio serwis NETFLIX.
Kino stolicę Niemiec bardzo sobie umiłowało. Umieszczony na stronie SHOTINBERLIN katalog wymienia ponad 5,5 tys. filmów nakręconych w Berlinie i przeszło 2,4 tys. berlińskich lokalizacji filmowych! Namiętnie nad Szprewą kręcone są blockbustery. Czy wiedzieliście o tym, że filmy ”Bękarty Wojny”, „Igrzyska śmierci”, „Krucjata Bourna” czy tez „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” kręcono w Berlinie? A o tym, że u James Bond przyjechał do Berlina w filmie „Ośmiorniczka” (ang. „Octopussy”). Zdjęcia do filmu powstały w 1982 roku , gdy miasto było podzielone Murem Berlińskim na część wschodnią oraz zachodnią. Albo to, że akcja japońskiego serialu anime „Ghost in the Shell” (sezon 2, odcinek 18 pt. Przeźroczystości, niem. Himmel über Berlin) przenosi się do Berlina? Czasem to inne miasta udają Berlin. Bliskim nam przykładem może być film Stevana Spielberga „Most szpiegów” z Tomem Hanksem, w którym w rolę Berlina wcielił się Wrocław. Natomiast w filmie „Krucjata Bourna” jest odwrotnie: to Berlin „zagrał” Moskwę.
Przed Wami 5 klasyków, które zwyczajnie w świecie trzeba znać, nawet jeśli nie uczymy się języka niemieckiego. W obecnej sytuacji “koronawirusowej kwarantanny” poniższe filmy mogą być idealnym rozwiązaniem na ciekawe wieczory w domu.  Ponieważ swoje lata już mają, można zobaczyć je zupełnie legalnie online, nawet na youtubie. To co zaczynamy?
  1. [1987]Niebo Nad Berlinem/ Der Himmel Über Berlin, reż. Wim Wenders [ zwiastun tutaj] Niełatwy, ale potrzebny film. Czarnobiały, metaforyczny. Tłem akcji jest powojenny Berlin, bohaterami historii – anioły. Niewidzialne dla ludzi, krążą nad Berlinem, jeden z nich dla miłości rezygnuje z nieśmiertelności i postanawia stać się człowiekiem. Po latach doczekał sie amerykańskiego remaku z Meg Ryan i Nicolasem Cagem.
  2. [1998]Biegnij Lola, biegnij/Rennt Lola, rennt, reż. Tom Tykwer [zwiastun]. Film pokazujący to samo zdarzenie z różnej perspektywy, jak kiedyś u Krzysztofa Kieślowskiego. Bohaterka pod presją czasu ma do wykonania ważne zadanie, by dobiec do celu musi pokonać sporą część miasta.
  3. [1981] Christiane F. – My Dzieci z Dworca Zoo/ Wir Kinder vom Bahnhof Zoo, reż. Uli Edel [zwiastun].Ekranizacja popularnej także w Polsce książki o tym samym tytułem. My dzieci z Dworca Zoo zmieniła sposób postrzegania dworzec Zoologischer Garten w zachodniej części Berlina. Warto zobaczyć ten drastyczny i ciężki film, by poznać Berlin,  jakiego nie chcielibyśmy znać i życie jakiego nie można zazdrościć. Pokazane są tu olbrzymie blokowiska, wśród których samopas chowały się dzieci RFN-owskich Niemiec.
  4. [2003] Good Bye, Lenin!, reż. Wolfgang Becker [ zwiastun] 1989 rok – matka głównego bohatera zapada w śpiączkę i budzi się po kilku miesiącach, już po upadku Muru Berlińskiego. Kobieta, przez całe życie gorliwa komunistka, zgodnie z zaleceniami lekarzy powinna w trakcie rekonwalescencji unikać stresu. Kochający ją syn w trosce o zdrowie matki nie tylko  udaje, że znany jej system nadal trwa, lecz także angażuje otoczenie w udawanie NRD. To film, którego tematem  jest  obecna nadal w byłym bloku sowieckim  nostalgia za komunizmem.
  5. [1972] Kabaret/Cabaret, reż. Bob Fosse [zwiastun]. W złotych latach dwudziestych każdy kto żyw ciągnął do Berlina, aby ogrzać się w blasku wschodzących gwiazd i próbować swoich sił na artystycznych scenach. Dziś tylko biografie i właśnie takie kino jak musical „Kabaret” (8 Oscarów) może nam przypomnieć o zupełnie innym mieście, niż to które dziś zastaniemy, gdy przyjedziemy nad Szprewę. To z tego filmu pochodzi piosenka Money Money odśpiewana przez Lizę Minnelli.
    Na uwagę zasługuje także wyjątkowy film krótkometrażowy (w dodatku naszej rodzimej produkcji!) pod tytułem „Królik po Berlińsku”. Opowiada on o problemach minionych lat, jednak tym razem z perspektywy… królików, w rzeczy samej.  Dla tych z Was, którzy zechcą poszerzyć swoją wiedzą w tym temacie oraz znajdą czas, by obejrzeć kilka pozycji filmowych i telewizyjnych z Berlinem w tle przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.
[2004] Krucjata Bourna/Die Bourne Verschwörung , reż. Paul Greengrass dostępny na NETFLIX [zwiastun]
[2006] Życie na podsłuchu/ Das Leben der Anderen, reż. Florian Henckel von Donnersmarck [zwiastun]
[2008] Berlin Calling, reż. Hannes Stöhr [zwiastun] dostępny na NETFLIX
[2011] Tożsamość/Unknown Identity , reż. Jaume Collet-Serra [zwiastun]dostępny na NETFLIX
[2016] Stacja Berlin/ Berlin Station, reż. Olen Steinhauer [zwiastun] dostępny na HBO GO
[2017] Atomic Blonde, reż. David Leitch [zwiastun] dostępny na NETFLIX
[2017] Babylon Berlin, sezon1-3, reż. Tom Tykwer [zwiastun] dostępny na HBO GO
[2018] Dogs of Berlin, reż. Christian Alvart [zwiastun] dostępny na NETFLIX
[2018]  Das schönste Mädchen der Welt, reż. Aron Lehmann [zwiastun]
UWAGA QUIZ
Po zapoznaniu się z powyższymi filmami na pewno bezbłędnie rozwiążecie test o filmowym Berlinie, który dla Was przygotowaliśmy tutaj 
Filmowy quiz z Berlinem w tle
Odpowiedzi przesyłajcie na naszą grupę klasową, dziennik elektroniczny, maila, facebooka etc. 
WAŻNE! Miłośnicy kina powinni podczas wizyty w Berlinie koniecznie odwiedzić multimedialną placówkę Deutsche Kinemathek prezentującą całą historię niemieckiej kinematografii, Koniecznie należy się zatrzymać na przywróconym do życia Potsdamer Platz z 19 wieżowcami, wśród których wyróżnia się lśniący SONY-Center mieszczący kino IMAX oraz goszczący słynne Berlinale – Berliński Międzynarodowy Festiwal Filmowy. W drodze do pobliskiego Poczdamu warto obejrzeć Studio Babelsberg – najstarsze  na świecie studio filmowe (zał. 1911). Działające do dziś zajmuje obszar 24 hektarów!
A Wy macie swoje ulubione filmy o Berlinie i z Berlinem w tle? Możecie coś polecić? Co jeszcze dodalibyście do tego zestawienia? Dajcie znać!
Na zakończenie proponujemy Wam wirtualny jednodniowy spacer po Berlinie –  dzięki technice timelapse zajmie nam to ok. 3 minut .
Filmik tutaj ONE DAY IN BERLIN:)

/gb/