W sobotę 12 października 2019 roku swoich polskich kolegów z I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju już po raz dwunasty odwiedzili uczniowie z zaprzyjaźnionego Gimnazjum im. Alberta Schweitzera w Crailsheim. Niektórzy z nich odwiedzili nasze miasto kolejny raz!

Siedemnastoma uczennicami i pięcioma uczniami  opiekował się nowy zespół niemieckich koordynatorów: mająca polskie korzenie Monika Zapatoczny oraz Sabine Kaiser  i Simone Buchwald. W ramach XXIV wymiany uczniowskiej  razem z polskimi kolegami: Grzegorzem Bryłą, Dorotą Marczak i Marią Kanty realizowali trwający siedem dni projekt. Jego podstawą było spotkanie, czyli zderzenie kultur i języków, jak również odmiennego sposobu postrzegania świata i ludzi. Takie spotkania to okazja do uczenia się siebie nawzajem i likwidacji ciążących stereotypów. A także zdobywania wiedzy – nie tej podręcznikowej, lecz takiej, której sama szkoła nie przekaże: rodzimej mentalności, sposobu życia, kultury.

W integracji uczestników oraz pokonaniu nieśmiałości i bariery komunikacyjnej pomogło spędzenie soboty i niedzieli w rodzinach, gwarantujące bliższy kontakt z gospodarzami i ich najbliższymi. W poniedziałek 14 października 2019 r. uczestników w imieniu społeczności szkolnej przywitał Dyrektor Marian Klecha. Zapoznał gości z  historią i osiągnięciami najstarszej szkoły w Powiecie Biłgorajskim,  a polscy uczniowie oprowadzili kolegów po budynku szkoły. Integrację grupy wsparły: wspólne oglądanie  filmu w siedzibie Biłgorajskiego Centrum Kultury oraz spotkanie z burmistrzem miasta Januszem Rosłanem, który od wielu lat wspiera starania organizatorów, swoją postawą pokazując, że młodzież obu krajów może liczyć na wsparcie dorosłych. Wszystkim uczestnikom wymiany wręczył jednolite koszulki promujące Biłgoraj. Młodzież odwiedziła również siedzibę  Biłgorajskiej Telewizji Kablowej, gdzie mogła podzielić się swoimi wrażeniami z pobytu w naszym mieście (reportaż o wizycie możecie obejrzeć tu).

Popołudnie uczestnicy wraz z opiekunami spędzili w miejscowości Borki. W biesiadnym nastroju, przy ognisku, podsumowano kolejny dzień oraz omówiono następny punkt projektu, który na trzy dni przeniósł się do Warszawy, Olsztyna i na Mazury. Koordynatorzy  wymiany przygotowali tam urozmaicony  program z mnóstwem atrakcji.  Młodzi uczestnicy dodali do niego swą ciekawość, pomysłowość  i spontaniczność. W Warszawie uczniowie zwiedzili Królewskie Łazienki i Stare Miasto, a dzięki wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego poznali tragiczne losy naszej stolicy. Szczególnym momentem pobytu w Warszawie była wizyta w siedzibie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, czyli organizacji, która od 1996 roku nieprzerwanie wspiera merytorycznie i finansowo organizację spotkań obu zaprzyjaźnionych szkół. W drodze do Olsztyna młodzież zwiedzała Pola Bitwy Grunwaldzkiej pod Stębarkiem, a w stolicy Warmii i Mazur poszukiwała śladów Mikołaja Kopernika. Ostatni dzień wyjazdowej części spotkania zaprowadził uczestników do miejscowości Gierłoż w środku mazurskich lasów, gdzie zwiedzali „Wilczy Szaniec” – kwaterę Adolfa Hitlera, w której w czasie II Wojny Światowej podejmowano najważniejsze dla losów świata decyzje. Poznali również historię Klausa von Stauffenberga i jego nieudanego zamachu na życie przywódcy III Rzeszy. Z Giżycka wyruszyli w rejs po Jeziorze Kisajno, podziwiając piękno mazurskiej przyrody.

W ostatni dzień pobytu w Polsce goście z Niemiec brali udział w życiu rówieśniczym i szkolnym biłgorajskiego liceum. Dzięki wizytom na lekcjach poznawali polski system oświaty, a biorąc udział w grze miejskiej poznali historię, najciekawsze miejsca i kulturę Biłgoraja. Nie zabrakło także wspólnej zabawy tanecznej. Polscy uczniowie podjęli się nauki swoich rówieśników z Niemiec tańca  „belgijki”, w odzyskaniu sił pomagały przygotowane przez uczestników smakołyki.

Tygodniowy pobyt szybko dobiegł końca. W sobotni poranek na miejscu zbiórki wykonano tradycyjną już  fotografię pożegnalną grupy. Wszyscy wyrażali radość z planowanej wizyty polskich kolegów w Crailsheim,  którą odbędzie się w  październiku 2020 roku. U niejednego uczestnika pojawiły się łzy wzruszenia. Pełni wrażeń, z bagażem nowych doświadczeń, i mamy nadzieję wyzbyci stereotypów na temat Polski i Polaków, niemieccy uczniowie  wrócili do Crailsheim. Wspólnie spędzone chwile z całą pewnością zapadną na długo w pamięci zarówno polskich, jak i niemieckich uczniów.

Podziękowania

Organizatorzy wymiany pragną wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim instytucjom oraz osobom, które pomogły w przygotowaniu i realizacji  XXIV wymiany uczniowskiej.  Szczególne podziękowania kierują do pani Dominiki Gaik i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, która  nieprzerwanie od 1996 roku wspiera starania szkoły na rzecz wzajemnego poznania się i zrozumienia młodzieży z Crailsheim i Biłgoraja. Organizatorzy nie zapominają o wsparciu okazywanym od wielu lat przez Burmistrza Miasta Biłgoraj, pana Janusza Rosłana, panią Iwonę Myszak, odpowiedzialną w Urzędzie Miasta za promocję i kontakty Biłgoraja z miastami partnerskimi. Za okazaną pomoc dziękują pracownikom Biłgorajskiego Centrum Kultury.  Należy także wspomnieć o rodzicach polskich uczniów, dziękując  za ich wysiłek i gościnność podczas pobytu niemieckich uczniów.

Okazana pomoc umożliwiła realizację pomysłów młodych ludzi oraz pokazała podopiecznym, że w ważnych chwilach mogą liczyć na bezinteresowną pomoc dorosłych. Wsparła poza tym proces pojednania między Polakami i Niemcami oraz przyczyniła się do promocji pozytywnego wizerunku Polski i Polaków za granicą. Podziękowania nie oddają licznych przeżyć i wspólnych doświadczeń zebranych przez młodych ludzi i ich rodzin z naszego miasta i powiatu oraz gości z Niemiec.

Podsumowanie

Dzięki wycieczkom do Warszawy, Stębarku, Olsztyna, Gierłoży i Giżycka uczestnicy wymiany odwiedzili już 25 miejscowości w Polsce. Podczas dwunastu pobytów w Polsce uczniowie wspólnie pokonali kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. W wymianie wzięło dotychczas udział 1850 uczniów z obu szkół. Od 2016 roku posiada ona stronę internetową, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Doczekała się monografii pt. „Nadzieja w młodzieży”/„Die Hoffnung ruht auf der Jugend”. W 2016 roku Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wyróżniła ją za dwadzieścia lat owocnej współpracy i liczne zasługi, m.in. za przyczynienie się do powstania partnerstwa pomiędzy Biłgorajem i Crailsheim w 2000 roku, utworzenie w szkole „Biblioteki Niemieckiej” (2013) oraz organizację licznych imprez promujących ideę zbliżenia Polski i Niemiec.

 /gb/