W poniedziałek 14 października 2019 roku nastąpiło oficjalne rozpoczęcie 24 spotkania uczniów z Biłgoraja i Crailsheim. O godzinie 8.30 uczestników projektu w imieniu społeczności szkolnej przywitał Marian Klecha, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Podkreślił długoletnią tradycję wzajemnych spotkań, przedstawił strukturę szkoły oraz ofertę edukacyjna powiatu. Szczególne podziękowania skierował do prowadzących projekt. Gościom z Crailsheim życzył niezapomnianych wrażeń oraz ponownego przyjazdu do Biłgoraja. W imieniu gości z Gimnazjum im. Alberta Schweitzera  głos zabrała Monika Zapatoczny. Podziękowała za ciepłe przyjęcie oraz za opiekę, jak naszą wymianę otacza dyrekcja biłgorajskiej szkoły. Następnie uczestnicy pracując w mieszanych polsko-niemieckich grupach poznawali budynek szkoły, jej historię wraz z licznymi osiągnięciami.

O godzinie 10.00 w siedzibie Biłgorajskiego Centrum Kultury uczestników wymiany przywitał burmistrz miasta Janusz Rosłan, który od wielu lat wspiera starania organizatorów oraz swoją postawą pokazuje, że młodzież obu krajów może liczyć na wsparcie dorosłych. Wszystkim uczestnikom wymiany wręczono jednolite koszulki promujące Biłgoraj. Następnie grupa dzięki uprzejmości dyrekcji BCK wspólnie obejrzała film w języku niemieckim pt. „Das schönste Mädchen der Welt”. Po seansie uczestników odwiedzili przedstawiciele Biłgorajskiej Telewizji Kablowej, z którymi opiekunowie oraz uczestnicy podzielili się swoimi wrażeniami.

Popołudnie młodzież wraz z opiekunami spędziła w miejscowości Borki. W biesiadnym nastroju przy ognisku podsumowano dzisiejszy dzień oraz planowano następne dni programu, który przenosi się do Warszawy, Olsztyna i na Mazury.