W 1522 roku do Crailsheim za pośrednictwem Adama Weissa (*ok. 1490 +1540) dotarła reformacja. Już dziesięć lat później protestanci w Strasburgu zaczęli świętować Dzień Pokuty i Modlitwy (Buß- und Bettag).

W kalendarzu naszego partnerskiego miasta dzień ten zajmuje ważne miejsce. Współcześni Niemcy obchodzą  go zawsze w ostatnią środę roku liturgicznego, czyli ok. 1,5 tygodnia przed rozpoczęciem adwentu. W tym roku Dzień Skruchy i Modlitwy wypada w środę 21 listopada. Towarzyszy mu hasło „Dzisiaj zakończmy wojnę”(niem. „Heute einen Krieg beenden”).

Dla protestantów to dzień skupienia oraz zadumy   nad  swoim życiem i towarzyszącymi mu wartościami. Do XIX w. Dni Pokuty i Modlitwy uwarunkowane były regionalną tradycją. Organizowano je spontanicznie, w szczególnych okolicznościach takich jak wojna czy też  klęski żywiołowe. W różnych miejscach Niemiec można było doliczyć się  Dni Pokuty obchodzonych w 24 różne dni. To zamieszanie uporządkowano dopiero w 1893 roku. Postanowiono, że święto to będzie obchodzone w ostatnią środę przed Niedzielą Wieczności  (niem. Ewigkeitssonntag). W latach 1934-1994 Buß- und Bettag  był  dniem ustawowo wolnym od pracy. Obecnie status dnia świątecznego ma jedynie w Saksonii. Polscy ewangelicy obchodzą  Dzień Pokuty i Modlitwy w Środę Popielcową, rozpoczynającą Czas Pasyjny.

Aktualnie w Republice Federalnej Niemiec tylko dziewięć świątecznych dni  jest wolnych od pracy (niem. öffentliche Ruhetage). Są to:

Nowy Rok/Neujahrstag

Wielki Piątek/Karfreitag

Poniedziałek Wielkanocny/Ostermontag

1 Maja – Święto Pracy/Maifeiertag

Wniebostąpienia Pańskiego/Christi Himmelfahrt

Drugi dzień Zielonych Świątek/Pfingsmontag

3 października -Dzień Jedności Narodowej (Święto Narodowe)/Tag der Deutschen Einheit

Pierwszy i Drugi Dzień Bożego Narodzenia/1. und 2. Weihnachtstag

Prócz tego w kilku krajach związkowych, m.in. w Badenii-Wirtemberdze dniem wolnym od pracy jest Święto Trzech Króli. Ciekawym przypadkiem jest Augsburg. Od 8 sierpnia 1650 roku obchodzi się tam uroczyście Święto Pokoju (niem. Friedensfest), które tylko i wyłącznie w tym bawarskim mieście jest dniem wolnym od pracy.

Więcej informacji na temat „Dnia Skruchy i Modlitwy” znajdziecie na facebooku i stronie internetowej święta. Polecamy też lekturę artykułu pt. “Buß- und Bettag: Umkehr zum Guten”, który ukazał sie w dzienniku Hohenloher Tagblatt. Można go potraktować jako ćwiczenie językowe.

/gb/