W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły przebywający w dniach 6.10-13.10.2018 w  Crailsheim postanowili wraz ze swoimi nauczycielami upamiętnić jubileusz oraz przybliżyć niemieckim kolegom i mieszkańcom partnerskiego miasta  to ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie.

Na ulicach Crailsheim, ubrana w jednolite koszulki z logotypem 100-lecia odzyskania niepodległości, grupa skupiona wokół Kamila Grabowskiego, ucznia klasy 3gB, w najważniejszych punktach miasta eksponowała plansze z rocznicowej wystawy opracowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Ojcowie Niepodległości”, m.in. mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia w procesie odbudowy państwowości i postaci ojców niepodległości: Józefa Piłsudzkiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Materiały zostały przygotowane w języku polskim i angielskim.

W Gimnazjum im. Alberta Schweitzera razem z niemieckimi kolegami uczniowie zorganizowali ponadto polsko-niemiecką wystawę upamiętnią 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy pomocy opracowanych razem z nauczycielem języka niemieckiego plansz przybliżyli uczniom ASG Crailsheim postać marszałka Piłsudzkiego, historię powstawania Narodowego Święta Niepodległości, genezę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz ogólnopolską akcję „Niepodległa”.

Nasi koledzy rozmawiali o ważnej rocznicy również ze swoimi niemieckimi kolegami, także tymi, których rodzice pochodzą z Polski. Wręczali im  też ulotki informujące o 100-leciu. Zorganizowana akcja z całą pewnością przyczyniła się do kształtowaniu u uczniów tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

Za przygotowanie wszystkich działań odpowiadali nauczyciele Grzegorz Bryła (język niemiecki), dr Arkadiusz Jastrzębski (historia) i Robert Grabias (język angielski). Organizatorzy pragną serdecznie podziękować Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, która  nieprzerwanie od 1996 roku wspiera starania szkoły na rzecz wzajemnego poznania się i zrozumienia młodzieży z Crailsheim i Biłgoraja.

Szczególne podziękowania opiekunowie młodzieży kierują do pana Jakuba Izdebskiego, Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie oraz Julii Kudełki, uczennicy klasy 3A I LO im. ONZ w Biłgoraju-absolwentki naszej wymiany w latach 2014-2015, która odpowiadała za przygotowanie jubileuszowych koszulek promujących 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

/gb/