Podczas zakończonej niedawno 23 wymiany uczniowskiej biłgorajscy uczestnicy mogli zaobserwować  zmiany, jakie zaszły w naszym partnerskim mieście.

Najbardziej spektakularną i zarazem najbardziej oczekiwaną przez mieszkańców Crailsheim było oddanie do użytku nowej kładki „Herrensteg” nad rzeką Jagst, która nie tylko zdecydowanie poprawia estetykę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo oraz komfort pieszych i rowerzystów poruszających sie codziennie pomiędzy starówką Crailsheim i zielonymi terenami nad rzeką Jagst (Jagstaue). Ułatwia też mieszkańcom i turystom szybsze przedostanie się z dworca kolejowego i autobusowego (ZOB) do centrum miasta.

18 tonowa konstrukcja łukowa ze stali zastąpiła w czerwcu bieżącego roku leciwą betonową kładkę istniejąca w tym miejscu od 1958 roku, wykonaną jeszcze w popularnej wówczas technice sprężonej – zresztą jako jedną z pierwszych tego typu w regionie. Dla porównania:  pierwszy  sprężony most  w Polsce to zbudowany w 1953 roku most płytowy w miejscowosci Końskie o rozpiętości 12,6 m.

W 2015 roku miasto postanowilo zbadać stan techniczny przeprawy. Stwierdzono znaczne uszkodzenia kładki, które groziły nawet zawaleniem. Prócz tego jej parametry od dawna nie odpowiadały wzmożonemu w tym miejscu  ruchowi pieszych i rowerzystów. Dlatego na sesji 10.12.2015 rada miasta zdecydowała o budowie nowej konstrukcji.

Jej  długość wynosi 28,7 metrów, zaś szerokość wzrosła z 2,5 do 4 metrów. Z wyglądu bardziej przypomina most niż kładkę, a uroku dodaje jej wieczorem oświetlenie typu LED umieszczone w łukach konstrukcji.  

Sam montaż przeprawy był bardzo spektakularny. Zbudowaną w całości kładkę ogromny dźwig przewiesił nad rzeką. Obserwowali to licznie zebrani mieszkańcy. Film z tego wydarzenia (Brückentag in Crailsheim) jest do obejrzenia na kanale You Tube. Dla podszlifowania języka polecamy lekturę artykułu pt. „Neuer Herrensteg wird über die Jagst gelegt”.

Prace wyburzeniowe, budowa i montaż kosztowały 530 000 euro, z czego niemal 230 000 euro wyniosło dofinansowanie.

Wśród mieszkańców naszego partnerskiego miasta nowa przeprawa zdążyła się już doczekać żartobliwego określenia: die Golden Gate Brücke.
/gb/