W dniach 6.10-13.10.2018 roku w Niemczech w ramach wymiany uczniowskiej z Gimnazjum im. Alberta Schweitzera w Crailsheim przebywało 21 uczniów naszej szkoły. Wyjazd zorganizował nauczyciel języka niemieckiego Grzegorz Bryła, wspierali go nauczyciel języka angielskiego Robert Grabias i rodzic Jarosław Lis.

Po ponad siedemnastogodzinnej podróży autokarem grupa w sobotnie popołudnie dotarła na centralny plac miasta, czyli Volksfestplatz (pl. Plac Festynu Ludowego). Tam na większość gości z Polski czekali poznani przed rokiem koledzy. Po początkowym zdenerwowaniu nastąpiło szybkie przełamanie lodów i zapoznanie z niemiecką rodziną. W przełamaniu nieśmiałości i bariery komunikacyjnej zdecydowanie pomogła tzw. „Niedziela z rodzinami”, gwarantująca bliższy kontakt z partnerem i jego środowiskiem rodzinnym. Kiedy wszyscy spotkali się po integrującym weekendzie, można było zauważyć, że owa niepewność minęła, podobnie jak bariera komunikacyjna.

Niemieccy koordynatorzy projektu Ulf BORNMANN, Jan MAIER i pochodząca z Polski Monika ZAPATOCZNY przygotowali atrakcyjny program z mnóstwem atrakcji, a młodzi uczestnicy dodali do niego pomysłowość, spontaniczność i temperament.  W ciągu siedmiu dni uczniowie brali udział w życiu rówieśniczym i szkolnym ASG Crailsheim, poprzez wizyty na lekcjach poznawali niemiecki system oświaty, a biorąc udział w opracowanej przez niemieckich kolegów  grze miejskiej („Stadtrally”) poznali historię, najciekawsze miejsca i kulturę Crailsheim. Integrację grupy wspierały ciekawe inicjatywy, nie zabrakło m.in. wspólnej zabawy tanecznej, w trakcie której serwowano przysmak uwielbiany przez obie grupy, czyli pizzę – w rozmiarze XXL. Rajdowi pieszemu na wzgórze Burgberg (534 m n.p.m.) towarzyszyła fantastyczna pogoda i dobry nastrój uczestników, który podtrzymały wspólne grillowanie w leśnej chacie w miejscowości Onolzheim. Na przygotowanym przez nauczycieli i niemieckie rodziny pikniku polscy goście mogli spróbować tradycyjnej niemieckiej kiełbasy i lokalnych przysmaków przygotowanych przez niemieckie rodziny.

Dwudzieste trzecie już spotkanie nie mogło obyć się bez  wizyty w ratuszu miejskim, gdzie Jörg Steuler, nowo wybrany zastępca burmistrza Crailsheim, w ciepłych słowach witał młodych Biłgorajan. W imieniu grupy władze miejskie, dyrekcję i społeczność szkolną ASG w języku niemieckim przywitała Zuzanna Bosak z klasy 3gA. Jako jeden z prezentów ofiarowanych gospodarzom Alicja Ksiądz (kl. 3gB) i Maciej Gałka (kl. 3gA) zaprezentowali swoje umiejętności taneczne.

Głównymi atrakcjami tegorocznego programu były wspólne wyjazdy uczestników: 2-dniowa wycieczka autokarowa do leżącego przy granicy z Luksemburgiem Trewiru i kolejowa wycieczka do Bad Mergentheim.

Szczególne wrażenie na uczestnikach wywarł Trewir (niem. Trier) pretendujący do miana najstarszego miasta  w Niemczech.  Założony w 16 roku p.n.e. nad Mozelą jako „Augusta Treverorum” z powodu nagromadzenia antycznych zabytków i skarbów sztuki światowej rangi zwany jest „Rzymem północy”. W 1986 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Spacer prowadzony przez nauczyciela ASG – Jana MAIERA, pasjonata kultury antycznej, rozpoczął się przy północnym wejściu do miasta, czyli przy bramie Porta Nigra, najstarszej rzymskiej budowli obronnej na terenie Niemiec i zarazem największej bramie miejskiej po północnej stronie Alp. Uczestnicy podziwiali także zbudowany na przedmieściach miasta Amfiteatr Rzymski, mogący w czasach świetności (ok. 100 r. n.e.) pomieścić 20000 widzów, słynne Termy Cesarskie (niem. Kaiserthermen), Bazylikę Konstantyna I (Konstantinbasilika) – największą rzymską salę audiencyjną, zachowaną do dnia dzisiejszego, a na wieczornym spacerze także stary Most Rzymski (niem. Römerbrücke), wykorzystywany do dziś jako ważny trakt komunikacyjny.

Trewir kształtowali wprawdzie rzymscy cesarze (mieszkało ich tutaj aż siedmiu!) i ich kultura, ale od  273 roku miasto stało się siedzibą biskupów katolickich. Dlatego nie dziwi, że mieści się tu najstarszy kościół biskupi w Niemczech. W Katedrze św. Piotra (niem. Dom St. Peter) – bo o niej mowa – posługują polscy zakonnicy ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego. Przechowywana jest tam także niezwykle cenna relikwia, tzw. „Święta Tunika (niem. Heiliger Rock), w której według tradycji Jezus niósł krzyż na Golgotę.

Przechadzka po mieście była również dobrą okazją, aby w Muzeum Katedralnym i w Reńskim Muzeum Regionalnym obejrzeć niepowtarzalne antyczne znaleziska. Ponieważ w Trewirze przyszedł na świat Karol Marks a w bieżącym roku obchodzona jest 200 rocznica jego urodzin, ślady jego obecności były widoczne na każdym kroku. Skorzystała z tego grupa, która pod odsłoniętym  5 maja b.r. pomnikiem niemieckiego filozofa wykonał zdjęcie dokumentujące pobyt nad Mozelą.

Podczas 23 wymiany uczniom naszego liceum dane było zwiedzić również uzdrowiskową miejscowość Bad Mergentheim, która przez prawie 300 lat  (1525-1809) była siedzibą Zakonu Krzyżackiego i osiemnastu zarządzających nim  Wielkich Mistrzów. Co ciekawe pierwsi Krzyżacy  osiedlili się tu już w 1219 roku. Główną atrakcją była możliwość zwiedzania zamku od 1973 r. pełniącego funkcję Muzeum Zakonu Krzyżackiego (niem. Deutschordensmuseum). Podczas 2-godzinnego zwiedzania uczniowie poznali historię zakonu od czasów jerozolimskich do współczesności, obejrzeli obrazy, mapy, makiety, oryginalne teksty i przedmioty codziennego użytku członków zakonu.

Niepodległa

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości polscy uczestnicy postanowili przybliżyć niemieckim gospodarzom to ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie. Na ulicach Crailsheim ubrani w jednolite koszulki z logotypem 100-lecia odzyskania niepodległości, promowali jubileusz przy pomocy plakatów przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Grupa skupiona wokół Kamila Grabowskiego z klasy 3gB w najważniejszych miejscach Crailsheim eksponowała plansze z wystawy IPN-u pt. „Ojcowie Niepodległości”, m.in. mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości i postaci ojców niepodległości Józefa Piłsudskiego oraz  Ignacego Jana Paderewskiego w języku polskim i angielskim. Razem z niemieckimi kolegami uczniowie przygotowali także polsko-niemiecką wystawę przybliżającą uczniom Gimnazjum im. Alberta Schweitzera postać marszałka Piłsudzkiego, historię powstania Narodowego Święta Niepodległości, genezę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ogólnopolską akcję „Niepodległa”. Wydarzenie promowali wśród swoich niemieckich kolegów, także tych, których rodzice pochodzą z Polski, wręczając im  ulotki promujące 100-lecie.

Tygodniowy pobyt szybko dobiegł końca. Ostatni dzień, sobota 13.10. dała uczestnikom wiele powodów do wzruszeń. Rano na miejscu zbiórki wykonano tradycyjną już 23 fotografię grupową przy autokarze. W trakcie pożegnania wszyscy wyrażali radość z rewizyty niemieckich uczniów i nauczycieli, zaplanowanej na 12.10-19.10.2019 roku. U niejednego uczestnika pojawiły się łzy wzruszenia. Pełni wrażeń, z bagażem nowych doświadczeń, następnego dnia uczestnicy wrócili do Biłgoraja. Wspólnie spędzone chwile z całą pewnością zapadną na długo w pamięć zarówno polskich, jak i niemieckich uczniów.

Podziękowania

Organizatorzy wymiany pragną wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim instytucjom oraz osobom, które pomogły w przygotowaniu i realizacji  dwudziestego trzeciego spotkania młodzieży w Crailsheim.

Szczególne podziękowania kierują do Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, która  nieprzerwanie od 1996 roku wspiera starania szkoły na rzecz wzajemnego poznania się i zrozumienia młodzieży z Crailsheim i Biłgoraja.

Nie zapominają o wsparciu okazywanym od wielu lat przez Burmistrza Miasta Biłgoraj, pana Janusza Rosłana oraz panią Iwonę Myszak, odpowiedzialną w Urzędzie Miasta za promocję Biłgoraja.  Organizatorów wsparły prócz tego pani Constanze LAUER (Urząd Miasta w Crailsheim), pani Ute Bartels z tygodnika “Hohenloher Tagblatt”, firma przewozowa „Łukar” z Księżpola, firma BILKA, pan Jakub Izdebski, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, dr Arkadiusz Jastrzębski oraz Julia Kudełka, uczennica klasy 3A i absolwentka wymiany w latach 2014-2015 (oboje I LO im. ONZ w Biłgoraju).

Należy także wspomnieć o rodzicach niemieckich uczniów, dziękując  za ich wysiłek, pomoc oraz gościnność okazane podczas pobytu biłgorajskich uczniów w Niemczech. Szczególne podziekowania goście kierują pod adresem pani Elke MAIER i jej rodziny.

Okazana pomoc umożliwiła realizację pomysłów młodych ludzi oraz pokazała podopiecznym, że w ważnych chwilach mogą liczyć na bezinteresowną pomoc dorosłych. Wsparła poza tym proces pojednania między Polakami i Niemcami oraz przyczyniła się do promocji pozytywnego wizerunku Polski i Polaków za granicą. Podziękowania nie oddają licznych przeżyć i wspólnych doświadczeń zebranych przez młodych ludzi z naszego miasta i powiatu oraz młodych Niemców z rodzinami.

Podsumowanie

Dzięki wycieczkom do Trewiru i Bad Mergentheim uczestnicy odwiedzili wspólnie  już 36 miejscowości w Niemczech. Podczas 12 wyjazdów do Niemiec nasi uczniowie pokonali prawie 40 tys. kilometrów. W wymianie wzięło już udział prawie 1800 uczniów z obu szkół. Od 2,5 roku posiada ona stronę internetową, która zanotowała przeszło 108 tys. odwiedzin oraz doczekała się monografii pt. „Die Hoffnung ruht auf der Jugend” (pl. „Nadzieja w młodzieży”) W 2016 roku wyróżniona przez PNWM za 20 lat owocnej współpracy i liczne zasługi, m.in. za przyczynienie się do powstania partnerstwa pomiędzy Biłgorajem i Crailsheim w 2000 roku, utworzenie w szkole „Biblioteki Niemieckiej” (2013) oraz organizację licznych przedsięwzięć.