We wtorek, 2 października 2018 r. w czytelni szkoły zorganizowano spotkanie z niemieckim pisarzem Hansem Bollingerem, autorem książki “Unterwegs in Polen. Begegnungen mit Menschen, ihrer Geschichte und Heimat“(2016).

Spotkanie odbyło się w ramach promocji polsiego wydania książki pt. „W drodze przez Polskę. Spotkania z ludźmi, ich historią i ojczyzną.”

Na początku listopada 2017 roku autor promował swoją książkę w partnerskim Crailsheim/Niemcy. W ten sposób dowiedział się o wieloletnim partnerstwie z Biłgorajem i trwającej od 22 lat wymianie uczniowskiej pomiędzy naszym liceum i Gimnazjum im. Alberta Schweitzera oraz nawiązał kontakt z nauczycielem języka niemieckiego Grzegorzem Bryła. Na jego zaproszenie przy planowaniu jesiennej trasy promocyjnej (25.09.-11.10.2018) Bollinger postanowił odwiedzić nie tylko Leszno, Wrocław, Kielce, Łańcut i Przemyśl, ale też po raz pierwszy Biłgoraj.

Hans Bollinger (1949), z wykształcenia pedagog, muzyk, wieloletni dyrektor szkoły oraz pieśniarz ludowy, od 1976 roku jest żonaty z pochodzącą z Zabrza Polką Krystyną. Od 40 lat podróżuje po Polsce, dzięki czemu poznał wielu ludzi, a ludzie jak twierdzi, oznaczają historie, które warte są opowiedzenia. Swoje doświadczenia w podróży po Polsce zebrał w książce-reportażu „Unterwegs in Polen”, a te ciekawsze wraz ze swoją żoną oraz Grzegorzem Bryła zaprezentował uczniom w czytelni. Po południu państwo Bollinger spacerowali po “Miasteczku Kresowym”.

Autor na co dzień mieszka w Kraju Saary, duchowo związany jest z Podkarpaciem. Jest współzałożycielem i liderem muzycznej grupy ESPE, inspirującą się przede wszystkim tradycyjną kulturą żydowską. W ostatnich 10-ciu latach był dyrektorem ośrodka edukacyjnego na rzecz zrównoważonego rozwoju „Spohns Haus”, gdzie kładł szczególny nacisk na partnerską wymianę z Polską. Prowadził „Zielone szkoły” dla uczniów z Niemiec, Polski i Ukrainy. Dodatkowo przyczynił się do powstania oficjalnego partnerstwa między Krajem Saary a województwem podkarpackim w 2009 roku.
Jego liczne inicjatywy doceniono m.in. Federalnym Krzyżem Zasługi oraz otrzymanym z rąk prezydenta RP Kawalerskim Krzyżem Zasługi oraz tytułem „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Na spotkaniu można było nabyć książkę autora z autografem. Relację ze spotkania pokazała Biłgorajska Telewizja Kablowa (reportaż do obejrzenia tu od 18:00 minuty.).

Organizatorzy pragną podziękować panu Burmistrzowi Januszowi Rosłanowi oraz pani Iwonie Myszak (Urząd Miasta Biłgoraj) za pomoc w zorganizowaniu wizyty Państwa Bollinger w Biłgoraju.