Od ostatniej niedzieli nowym włodarzem partnerskiego Crailsheim i zarazem szóstym nadburmistrzem w historii tego miasta (od czasu wprowadzenia tej funkcji w latach 70-tych ubiegłego wieku) jest dr Christoph Grimmer (*1985), kolejny absolwent Gimnazjum im. Alberta Schweitzera na tym stanowisku!
Do wybrania następcy ustępującego nadburmistrza Rudolfa Michla (SPD) 12 listopada 2017r. wystarczyła ku zaskoczeniu wielu osób pierwsza tura o zaskakująco niskiej frekwencji (ok. 10,5 tys. głosujących). Michl postanowił  wiosną br. „z prywatnych powodów”  nie ubiegać się o reelekcję i swoje urzędowanie zakończyć po jednej, trwającej 8 lat kadencji. Ostatnie tygodnie, pełne debat, pojedynków na plakaty, ulotek i obietnic wyborczych, zapowiadały ostrą walkę wydawałoby się równorzędnych kandydatów i ewentualną drugą turę wyborów w grudniu.
Urodzony w Crailsheim  32- letni Grimmer uzyskał 56,9% możliwych głosów. W sposób bezdyskusyjny pokonał 11 kontrkandydatów, w tym dwie kobiety. Drugi Ulrich Seel  uzyskał 12,1% głosów, trzeci Sebastian Klunker -11,5% a czwarty  Jürgen Loga – 9,3%. Pozostali kandydaci nie przekroczyli 2% progu.
Swoje nowe obowiązki nadburmistrza (oficjalnie “Oberbürgermeister der Grossen Kreisstadt Crailsheim”) Christoph Grimmer przejmie 1 lutego 2018 r. W swojej kampanii podkreślał, że urzędu nadburmistrza nie chce traktować jako szczebla w karierze zawodowej, a Crailsheim „nie potrzebuje zarządcy, lecz zaangażowanego i solidnego wizjonera, człowieka stąd, który twardo stąpa po ziemi”. Jego hasłami wyborczymi były „rozwój miasta”, „infrastruktura”, „edukacja”, „dygitalizacja” i „gospodarka”.
Nowy burmistrz Crailsheim prowadzi własną stronę internetową (www.cggrimmer.de), jest aktywny w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, Tinder) i aktywnie uprawia sport. Prywatnie kawaler, choć ma 10-letnia córkę mieszkającą z matką w okolicach Hamburga, z którym Grimmera w 2005 roku związały studia nauk o sporcie. W tym mieście w 2013 roku obronił też doktorat. Oczywiście o tematyce sportowej. W międzyczasie odbywał praktyki m.in. w  gazetach „Kicker”, „Sport Bild”, pracował dla DPA (Niemiecka Agencja Prasowa), 3,5 roku spędził na Uniwersytecie w Tybindze, w latach 2015-2016 doradzał nawet niemieckiemu klubowi piłkarskiemu VfL Wolfsburg.
Teraz czeka go niełatwe zadanie: zarządzanie 34 tysięcznym miastem, trzecim co do wielkości w regionie Heilbronn-Franken oraz ratuszem z kilkuset pracownikami. O trudności jego misji świadczy fakt, iż spośród jego 5 poprzedników tylko pierwszy nadburmistrz, zmarły niedawno Hellmut Zundel swój urząd piastował dłużej niż jedną kadencję. Bezpartyjny Grimmer podobnie jak pozostałych 11 kandydatów nie posiada  doświadczenia w pracy komunalnej, ale jest za to obeznany ze światem wielkiej polityki. By móc ubiegać się o stanowisko włodarza Crailsheim zawiesił swoją działalność jako osobisty referent wybranej niedawno do Bundestagu Katji Suding z partii FDP (Wolna Partia Demokratyczna). W przypadku niepowodzenia w rodzinnym mieście planował wrócić na północ Niemiec. W najbliższych dniach czekają na niego niedokończone sprawy w Hamburgu i zorganizowanie powrotu do rodzinnego miasta, 13 lat po tym, gdy opuszczał je jako abiturient Gimnazjum im. Alberta Schweitzera.
Urzędujący nadburmistrz Mich swój urząd zda oficjalnie 31 stycznia 2018 r. Na nadburmistrza Crailsheim wybrano go 29 listopada 2009 r., po niespodziewanej rezygnacji jego poprzednika Andreasa Raaba. Równocześnie z Michlem pracę w Urzędzie Miasta Crailsheim kończą jego obaj zastępcy: w lutym 2018 Harald Rilk, dwa miesiące po nim długoletni przyjaciel naszego liceum i promotor Biłgoraja – Herbert Holl. Więcej o zakończonych wyborach na stronach dziennika HT.
autor: /gb/
foto:  HT