Na początku października już jedenasty raz w ramach wymiany szkolnej naszą szkołę odwiedzili uczniowie partnerskiego Gimnazjum im. Alberta Schweitzera w Crailsheim. W liczącą 1200 kilometrów podróż wybrało się tym razem 23 Niemców, w tym trzech uczniów o polskich korzeniach. Dla Tobiasa Stecko, Lukasa Zimnika i Oliwii Kiziewski była to zarazem kolejna wizyta w naszej szkole i mieście. Ich opiekunami byli Ulf Bornmann, Jan Maier i Andreas Kroeper. Dla pierwszego z nich była to już siódma wizyta w naszym mieście, Andreas Kroeper towarzyszy wymianie już od 1999 roku.

Polsko-niemiecka grupa przez osiem dni realizowała w Biłgoraju program, którego celem było wzajemne poznanie się uczestników, odkrywanie podobieństw i różnic kulturowych, kształtowanie postawy tolerancji i wzajemnego szacunku, rozwijanie umiejętności językowych oraz poznawanie tradycji i historii regionu i kraju. Pierwszego dnia pobytu na uczestników wymiany czekała spora niespodzianka. Od witających ich Starosty Biłgorajskiego Kazimierza Pateraka i Burmistrza Miasta Janusza Rosłana otrzymali upominki w postaci albumów opisujących uroki Powiatu Biłgorajskiego oraz koszulki promujące wymianę i Biłgoraj. W swoich przemówieniach obaj panowie podkreślali wagę międzynarodowych spotkań młodzieży w obliczu burzliwych politycznie czasów w Europie, chwalili walory miasta i powiatu oraz namawiali do ich poznawania i nawiązywania nowych przyjaźni.  Co zresztą uczestnicy wymiany uczynili zaraz po spotkaniu, realizując w ramach gry miejskiej pierwszy z licznych punktów tegorocznej wymiany. Pozwoliła ona gościom na swobodniejsze poruszanie się po mieście i jego okolicy w pozostałe dni programu. Dodatkowo koordynator projektu Grzegorz Bryła wręczył im przygotowane przez siebie przewodniki, w których oprócz ważnych dla wymiany informacji znalazło się miejsce dla kolekcjonujących wspomnienia, fotografie i pamiątki (tzw. “Erinnerungsbuch”). Oraz długo oczekiwaną monografię w formie płyty CD, dokumentującą dorobek przeszło 20 lat wymian.

7 października goście uczestniczyli w uroczystej gali z okazji 80-lecia szkoły, o czym informowaliśmy już wcześniej.

W trakcie tegorocznej wymiany jak zwykle nie zabrakło wspólnych wycieczek po regionie. Tym razem uczestnicy wspólnie odwiedzili Lublin ze słynną Kaplicą Trójcy Świętej, gdzie mogli obejrzeć słynne rusko-bizantyjskie polichromie, a z baszty donżon podziwiać panoramę stolicy naszego województwa. W krośnieńskim „Centrum Dziedzictwa Szkła” poznawali tajniki produkcji szkła i sami mogli przekonać się w formie warsztatów, że tworzenie szklanych przedmiotów wcale nie jest łatwe. Spacerowali w rezerwacie przyrody nieożywionej „Prządki” podziwiając grupę wysokich na ponad 20m wapiennych ostańców skalnych i wyjechali do Bochni, gdzie zwiedzili najstarszą w Polsce kopalnię soli z 1248 roku. Tradycyjnie goście wzięli udział w zajęciach lekcyjnych swoich kolegów, poznając w ten sposób podobieństwa i różnice w systemie oświaty. W ramach mającego już kilkuletnią tradycję „Spotkania z filmem” razem z polskimi kolegami w Biłgorajskim Centrum Kultury obejrzeli opowiadający o Powstaniu Warszawskim  film pt. „Miasto 44“. Trudny w relacjach obu narodów okres II Wojny Światowej przeżywali także podczas wizyty na terenie dawnego obozu zagłady Majdanek. W trakcie tegorocznej wymiany miały też miejsce weselsze akcenty: uczestnicy wspólnie bawili się w czasie przygotowanej wspólnie kolacji pożegnalnej, tańcząc w rytm wybranych polsko-niemieckich hitów. Odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju, poznali Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz siedzibę Biłgorajskiej Telewizji Kablowej. Punktem kulminacyjnym 22 spotkania młodzieży LO im. ONZ i ASG Crailsheim był trzydniowy wyjazd do Zakopanego. Tam spacerowali po Tatrzańskim Parku Narodowym, zakupili pamiątki na słynnych “Krupówkach” oraz odprężali się po kilkudniowych trudach wymiany w miejscowym parku wodnym. Pełni wrażeń goście z Crailsheim 14 października powrócili do swoich rodzin, umawiając się ze swoimi kolegami na ponowne spotkanie w Niemczech w październiku 2018 roku.

Zorganizowanie tak obszernego projektu nie byłoby możliwe bez pomocy wielu osób i instytucji. Dzięki ich dobrej woli, wsparciu, upominkom i drobnym gestom można było bez obaw zrealizować wszystkie zamierzenia młodzieży. Dziękujemy serdecznie za okazaną pomoc, życzliwość i zaufanie, które traktujemy jako fundament prawdziwej więzi pomiędzy polskimi i niemieckimi uczniami.

Mając nadzieję, że swoją postawą sprawiliśmy Państwu odrobinę satysfakcji oraz pozytywnie wpłynęliśmy na Państwa wizerunek, chcemy w szczególności podziękować następującym osobom i instytucjom:

 • Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak
 • Burmistrz Miasta Janusz Rosłan
 • Iwona Myszak (UM Biłgoraj)
 • Jarosław Hasiak (OSiR Biłgoraj)
 • Ewa Padiasek, Piotr Hułas oraz pozostałe rodziny polskich uczniów
 • Róża Szabat, Barbara Grabias (Szkoła Podstawowa Nr 5)
 • Piotr Mazurek (Foto Video Studio „Filmix“)
 • Artur Jargieło (bar „Memory Sport“)
 • Gabriela Figura (Biłgorajska Telewizja Kablowa)
 • Tomasz Falandysz (Biłgorajskie Centrum Kultury)
 • Jerzy Gąsienica (przewodnik tatrzański)
 • Państwo Katarzyna i Stanisław Gut Kominek (pensjonat „U Kominka“)
Podsumowanie: Przez ostanie lata w 22 wymianach udział wzięło ponad 1700 uczniów obu szkół, ich rodziny oraz 50 nauczycieli z obu krajów. Po raz kolejny starania organizatorów merytorycznie i finansowo wsparła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, za co organizatorzy pragną PNWM gorąco podziękować. Od 2004 roku koordynatorem wymiany jest nauczyciel języka niemieckiego Grzegorz Bryła. Wszelkie informacje na temat tegorocznego programu i poprzednich edycji dostępne są na naszej stronie. Znajduje się tu również niemieckojęzyczna monografia wymiany, którą może pobrać każda zainteresowana osoba.