07 października 2017r. w murach naszej szkoły odbyła się uroczysta gala z okazji 80-lecia szkoły. Wśród licznie zaproszonych gości nie mogło zabraknąć naszych przyjaciół z Crailsheim. Uroczystości w kościele pw. Św. Jerzego oraz w szkole przeżywała razem z nami oficjalna, trzyosobowa delegacja Gimnazjum im. Alberta Schweitzera w Crailsheim na czele z wicedyrektorem placówki panem Maxem Kopplinem. Towarzyszyli mu  Manfred Salinger, od 2001 roku Honorowy Obywatel naszego miasta, pełniący także społeczną funkcję Prezydenta Komitetu Partnerskiego w Crailsheim i nauczyciel ASG Crailsheim – Klaus Weissert.

Oprócz tego w uroczystościach uczestniczyli Ulf Bornmann, Jan Maier i Andreas Kroeper – opiekunowie niemieckich uczniów, którzy od tego czwartku przebywają w naszym mieście w ramach 22 wymiany szkolnej. Na widowni nie zabrakło też niemieckiej młodzieży. Goście byli pod ogromnym wrażeniem ceremonii i rozmachu, z jakim zorganizowano jubileusz. W swoim przemówieniu dyrektor Kopplin gratulował swojemu biłgorajskiemu odpowiednikowi pięknego jubileuszu, podkreślił znaczenie 21-letniej przyjaźni obu szkół oraz zwrócił uwagę na podobny charakter patronów obu szkół: pokojowej organizacji ONZ i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alberta Schweitzera.

Wczoraj grupę z Niemiec w szkolnej bibliotece przywitali dyrektor szkoły Marian Klecha, starosta biłgorajski Kazimierz Paterak i burmistrz Janusz Rosłan. W swoich przemówieniach podkreślali wagę spotkań młodzieży obu krajów w obliczu burzliwych politycznie czasów w Europie, chwalili walory miasta i powiatu oraz namawiali do ich poznawania i nawiązywania nowych przyjaźni. Co zresztą uczestnicy wymiany rozpoczęli zaraz po spotkaniu, realizując w ramach gry miejskiej pierwszy z licznych punktów tegorocznej wymiany.

Jutro grupa wspólnie wyjeżdża do Lublina, zwiedzi też Krosno, Roztoczański Park Narodowy, Kopalnię Soli w Bochni i na koniec programu uda się do Zakopanego.

Bogatą relację z dzisiejszych obchodów znajdziecie tutaj.