Poniżej prezentujemy Wam treść folderu namawiającego przyszłych uczniów naszej szkoły do wyboru języka niemieckiego jako drugiego języka obcego. Folder przygotowaliśmy na najbliższe „Dni Otwarte” naszego liceum (21.3.2017). Dziś część pierwsza!

Od wielu lat nasza szkoła ma wiodącą pozycję w nauczaniu języka niemieckiego. Każdego roku uczniowie klas pierwszych  licznie wybierają „niemiecki” jako drugi język obcy. Dlaczego?

Po pierwsze: Powszechność  W Europie język ten jest językiem ojczystym ok. 100 mln ludzi i jednym z oficjalnych języków urzędowych UE. W 7 krajach – Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Luksemburgu, Włoszech i Lichtensteinie – język niemiecki jest jedynym językiem lub co najmniej oficjalnym językiem któregoś z regionu.

Po drugie: Studia  Niemcy chętnie wspierają stypendiami osoby z innych krajów. Aby takie stypendium otrzymać, niezbędna jest oczywiście znajomość języka niemieckiego. Wśród polskich studentów w Niemczech są absolwenci naszej szkoły. Od lat  uczeniowie „ONZ-tu” wyjeżdżają do Niemiec na stypendia ufundowane przez partnerskie miasto Crailsheim.

Po trzecie: Praca Ze znajomością języka niemieckiego zwiększają się szanse na zatrudnienie w niemieckich firmach. Także absolwenci naszej szkoły znajdują zatrudnienie w niemieckich firmach i wiążą się zawodowo z Niemcami, które poszukują wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Po czwarte: Turystyka Polska staje się coraz bardziej popularnym krajem wśród niemieckich turystów. Ich liczba z roku na rok systematycznie rośnie. Dzięki istniejącemu od 2000 roku partnerstwu naszego miasta z niemieckim Crailsheim zaglądają oni także do Biłgoraja. Chętnie spędzają swój czas z osobami, którzy  posługują się ich językiem ojczystym.

Po piąte: Internet  Po języku angielskim niemiecki jest najczęstszym językiem Internetu (ok. 8% wszystkich stron internetowych). Znajomość niemieckiego pozwala serfować po stronach naszego partnerskiego miasta (crailsheim.de), słuchać niemieckich wiadomości  (antenne1.de) czy śledzić wyczyny Roberta Lewandowskiego w Bundeslidze (kicker.de). A może lubisz pisać?  Interesują cię tematy polsko-niemieckie? Mamy dla ciebie propozycję. Szukamy uczniów, którzy wspólnie z nami będą redagować  naszą stronę crailsheim.loonz.lbl.pl!

/gb/

Obrazek: deutsch.lingolia.com