Już w najbliższą środę, 22 lutego partnerskie Crailsheim obchodzi „Święto Miasta” (Stadtfeiertag). Obok tradycyjnego Frankońskiego Festynu Ludowego (176 lat historii) jest to jeden z najważniejszych momentów w kalendarzu miejskich imprez. Crailsheimski „Stadtfeiertag”ma średniowieczną metrykę i jest świętem ruchomym, obchodzony zawsze w środę poprzedzającą tzw. „Niedzielę Pięćdziesiątnicy” zwaną też „Niedzielą Zapustną” (Dominica Estomihi) czyli siódmą niedzielę przed Wielkanocą.

Święto wiąże się według miejscowej tradycji z kilkumiesięcznym oblężeniem Crailsheim zimą 1379/80 roku przez trzech sąsiadów, tzw. „Wolne miasta Rzeszy” (Freie Reichsstadt) – termin określający miasta podlegające bezpośrednio cesarskiej władzy – Schwäbisch Hall, Rothenburg i Dinkelsbühl,

Oblężenie miasta miało zakończyć się niepowodzeniem, w pamiętną środę poprzedzającą zapusty. Od czasu 500-nej rocznicy tego wydarzenia opowiada się o podstępie wojennym zastosowanym przez burmistrzową Crailsheim, który miał jakoby doprowadzić do odwrotu wrogich wojsk.

Kiedy kończyły się zapasy żywności i wydawało się, że Crailsheim będzie wzięte głodem, mieszkańcy miasta z inicjatywy burmistrzowej z resztek mąki wypiekli rogale, którymi z miejskich murów obsypali najeźdźców. Towarzyszyć miał temu gest dzielnej burmistrzowej, która uniosła spódnicę i pokazała oblegającym swoje nagie, tłuste pośladki.

Wrogowie byli pod tak wielkim wrażeniem ogromnej ilości zapasów, jakimi ich zdaniem musieli jeszcze dysponować mieszkańcy Crailsheim, że upadli na duchu i nakazali odwrót.

Do dzisiaj w rocznicę tego wydarzenia miejscowe piekarnie rozdają dzieciom, uczniom i seniorom w Crailsheim charakterystyczne rogaliki w kształcie podwójnej litery „U”, tzw. „horafy”. Niektórzy twierdzą, że przypominają one kształtem pośladki sprytnej obrończyni miasta. Faktem jest, że mieszkańcy naszego partnerskiego miasta przez wielu Niemców nazywani są „Horafami”.

Oprócz rozdawania horafów (w tym roku przygotowano ich ponad 10 tysięcy) na czas święta miasto zostaje oflagowane, nadburmistrz miasta urządza w ratuszu uroczyste przyjęcie. Odbywa się ekumeniczna msza święta.

W weekend poprzedzający środę przed zapustami ma jeszcze miejsce tzw. „Gala Horafów”, w czasie której prezentowane są tematy związane z historia miasta. Tegorocznym tematem przewodnim jest „150 lat kolejnictwa w Crailsheim”.

Więcej o planowanych uroczystościach możecie przeczytać w najnowszym wydaniu tygodnika Crailsheimer Stadtblatt. Historię kolejnictwa w Crailsheim przybliża natomiast artykuł w dzienniku Hohenloher Tagblatt.