Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 60-lecia nadania imienia Gimnazjum im. Alberta Schweitzera w Crailsheim od kilku tygodni  trwają liczne okolicznościowe imprezy. 60-lecie świętowane jest na różne sposoby: poprzez wystawę prac plastycznych znanych absolwentów („60 Jahre Kunst aus dem ASG – Werke von Schülern und Lehrern aus sechs Jahrzehnten“), publikację monografii szkoły („Festschrift 2016”), wykład o patronie-nobliście („Kann man mit Albert Schweitzer Schule machen?”), kabarety,  a skończywszy na uroczystej gali, która odbyła się w miniony piątek, 25 listopada w miejscowej hali „Hangar”.

Wśród 400 gości na jubileuszowej gali znaleźli się również reprezentanci naszego liceum, które – dla przypomnienia – od 20 lat pielęgnuje przyjaźń z niemieckim gimnazjum m.in. poprzez coroczne wymiany szkolne.

LO im. ONZ w Biłgoraju reprezentowali dyrektor liceum pan Marian Klecha oraz nauczyciel języka niemieckiego i koordynator ds. wymiany Grzegorz Bryła. W trakcie jubileuszowej gali towarzyszyli im były dyrektor ASG Crailsheim (w latach 1990-2009) i inicjator przyjaźni z naszą szkołą dr Wolf Späth  z małżonką oraz Manfred Salinger, honorowy obywatel naszego miasta (od 2001 roku) i prezydent lokalnego komitetu ds. partnerstwa z Biłgorajem. Bogaty program przygotowany przez komitet organizacyjny obejmował występ szkolnego koła teatralnego i  orkiestry Big Band, wystąpienia absolwentów trzech pokoleń ASG, wspólne występy muzyczne nauczycieli i uczniów oraz koncert absolwentów różnych pokoleń dedykowany wieloletniemu nauczycielowi muzyki profesorowi Joachimowi Scharrowi na koniec gali.

Podczas swojego przemówienia dyrektor ASG pan Günter Koch w ciepłych słowach dziękował dyrektorowi Marianowi Klecha za wieloletnią współpracę i podpisanie przez obie szkoły w czerwcu br. traktatu partnerskiego.

W swoim przemówieniu dyrektor Klecha pogratulował okrągłego jubileuszu, życzył nauczycielom i dyrekcji sukcesów w dalszej pracy oraz dziękując wszystkim zasłużonym dla wymiany podkreślił jej znaczenie dla budowania pokoju i porozumienia w Europie. Kończąc wystąpienie zaprosił obecną i dawną dyrekcję do Biłgoraja na przyszłoroczne uroczystości 80-lecia naszego liceum (sobota, 7.10.2017).

W imieniu społeczności szkolnej LO im. ONZ dyrektor Koch otrzymał okolicznościowy obraz oraz niemieckojęzyczną monografię wymiany szkolnej opracowaną przez Grzegorza Bryłę.

Więcej o jubileuszowej gali możecie dowiedzieć się:

oglądając film umieszczony na YouTube, czytając poniższy artykuł lub oglądając galerię zdjęć na stronie ASG Crailsheim.

O tym, jak w jubileuszowej monografii opisano współpracę z naszym liceum przeczytacie na tablicy informacyjnej obok sali 308. Serdecznie zapraszamy

/Grzegorz Bryła/