Skrót PNWM oznacza Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (niem. DPJW – Deutsch-Polnisches Jugendwerk). Jest to organizacja powołana do życia 17 czerwca 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec. Ma status organizacji międzynarodowej (tak jak np. ONZ) i jest jedyną polsko-niemiecką instytucją o takiej osobowości prawnej. Celem organizacji jest wspieranie spotkań młodych Polaków i Niemców, poprzez dotowanie różnorodnych spotkań młodzieży, w tym wymian szkolnych. Pieniądze na działalność PNWM pochodzą od Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Federalnej Niemiec. Od 1993 roku PNWM dofinansowała kilkadziesiąt tysięcy spotkań, w których wzięło udział ponad 3 miliony młodych osób z Polski i Niemiec. Za tymi liczbami kryją się indywidualne doświadczenia, wyjątkowe wydarzenia i przyjaźnie, które często znajdują wyraz w sprawozdaniach, filmach oraz zdjęciach, i są o wiele trwalsze, niż przytoczone powyżej statystyki. Od 1996 roku PNWM wspiera finansowo spotkania uczniów z Biłgoraja i Crailsheim.
Za skrótem ASG kryje się nasza partnerska szkoła z Niemiec, czyli Albert-Schweitzer-Gymnasium Crailsheim (Gimnazjum im. Alberta Schweitzera w Crailsheim). Jedno z dwóch istniejących w Crailsheim gimnazjów (drugie to powołane do życia w 2004 roku LMG Crailsheim – Lise-Meitner-Gymnasium).
Po upadku komunizmu w Europie Wschodniej przywódcy Polski i Niemiec postanowili dać nowy początek stosunkom między naszymi krajami, motorem zbliżenia miały być spotkania młodzieży z obu krajów. Po trudnym i bolesnym odcinku wspólnej historii Polski i Niemiec, młodzież otrzymała możliwość wyjazdu do kraju sąsiada, poznania jego mieszkańców i kultury, nawiązania przyjaźni i obalenia dzielących ją uprzedzeń. Wzorowano się przy tym na trwającym od 1963 roku pojednaniu dzięki wymianie młodzieży francusko-niemieckiej.
Zainteresowane osoby proszone są przede wszystkim o kontakt z nauczycielami języka niemieckiego (gabinet 309 II piętro). Zasadniczo prawo do udziału w wymianie przysługuje każdemu uczniowi szkoły. Ponieważ liczba miejsc w projekcie jest ograniczona, o udziale w wymianie decydują szczegółowe kryteria.
Dokładniejsze informacje znajdziecie tutaj.
Znajomość języka niemieckiego jest ważna, gdyż podstawową motywacją do podjęcia partnerstwa ze szkołą z Niemiec było podnoszenie umiejętności językowych uczestników, m.in. poprzez uczenie się podstawowych wyrażeń w języku obcym, które mogą przydać się także poza programem np. podczas zakupów, podróżowania, wypoczynku. Kilkudniowa komunikacja w języku obcym bez wątpienia daje okazję do sprawdzenia swoich umiejętności językowych i ich dalszego szlifowania, aczkolwiek znajomość języka niemieckiego nie jest kryterium rozstrzygającym o przyznaniu miejsca na wymianie. Podczas wymiany potrzebny nam jest język roboczy, najczęściej jest to język angielski, w którym bardzo często porozumiewają się między sobą uczniowie, w drugiej kolejności są to język niemiecki lub inne języki obce. A kiedy już całkiem nie wiemy, co powiedzieć i jak się zachować, to uśmiech jest wszędzie i przez wszystkich odbierany tak samo pozytywniej.
Dużą pomoc dla uczestników wymian stanowią rozmówki PNWM „Versuchs´s auf Polnisch!“ oraz jej polski odpowiednik „Spróbuj po niemiecku!“, które istnieją także w formie aplikacji mobilnej. Dzięki niej młodzież może spróbować swoich sił w języku niemieckim lub polskim z pomocą swoich mobilnych urządzeń. Aplikacja działa na telefonach z systemem Android i można ją pobrać bezpłatnie przez Google Play. Pomocne są wizyty na stronach internetowych umieszczonych w linkach, a także odwiedzenie szkolnej biblioteki niemieckiej oraz pracowni języka niemieckiego (sala 229), gdzie można uzyskać informacje o Crailsheim i partnerskiej szkole. Przed każdą wymianą organizowane są cykliczne spotkania z opiekunami, które przygotowują uczestników do udziału w projekcie: pozwalają szkolić umiejętności językowe, przybliżają program, jego historię oraz partnerskie miasto Crailsheim.
Uczniowie biorący udział w wymianie, wyjeżdżają jesienią autokarem do odległego o 1200 km Crailsheim. W trakcie siedmiodniowego programu mieszkają w domach niemieckich uczniów, uczestniczą w ich życiu szkolnym i rodzinnym, wspólnie realizują powierzone im zadania i zwiedzają kraj partnera. W następnym roku podejmują w swoich domach niemieckich uczniów .
PNWM w Warszawie przyznaje dofinansowanie na każdego uczestnika wymiany na każdy dzień programu, co znacznie obniża koszt udziału w wymianie. Mimo to finansowe zaangażowanie uczestnika i jego rodziny jest nieodzowne. W przypadku wyjazdu do Niemiec uczeń partycypuje w kosztach przejazdu autokarem do miejsca programu oraz na programowe wycieczki. Z zebranych środków opłacane są wyżywienie w trakcie podróży oraz obowiązkowe ubezpieczenie. Pozostałe opłaty wynikające z realizacji programu (bilety wstępu, przejazd komunikacją publiczną), zapewnia niemiecki organizator. Wyżywienie w trakcie pobytu i wycieczek w Niemczech zapewniają uczniowie i rodziny goszczące. Podczas pobytu w Polsce niemieccy uczniowie mieszkają w domach rodzinnych uczniów, dlatego udział w wymianie oznacza zapewnienie gościowi określonych warunków mieszkaniowo-bytowych. Wszelkie opłaty za niemieckiego ucznia wynikające z realizacji programu (wyjazdy na wycieczki, bilety wstępu, komunikacja publiczna) pokrywają polscy organizatorzy. Wyżywienie w trakcie pobytu i wycieczek w Polsce zapewniają uczniowie i rodziny goszczące. Wysokość wkładu finansowego uczestnika ustalana jest każdorazowo po otrzymaniu dofinansowania wymiany i po uwzględnieniu poszczególnych punktów programu.
Uczestnicy wymiany realizują przygotowany wspólnie przez opiekunów z Polski i Niemiec siedmiodniowy program. Mile widziane są pomysły uczestników, mogące wzbogacić i urozmaicić wspólne spotkania.
Dni programu to dni w ramach projektu mające charakter spotkania, w trakcie których realizowane są wspólne merytoryczne punkty programu dla uczestników z Polski i Niemiec, ewent. kraju trzeciego. PNWM przyznaje dotacje na poszczególne dni programu. UWAGA: Liczba dni programu nie zawsze pokrywa się z liczbą noclegów.
W obu krajach jest to punkt programu, który każda rodzina realizuje indywidualnie ze swoim gościem, po uwzględnieniu jego życzeń oraz swoich możliwości.
Udział w wymianie to nie tylko sprawa prestiżowa dla uczniów i ich rodzin, ale także kultywowanie dobrego imienia i tradycji szkoły. Jak dotąd w 24 projektach uczestniczyło ok. 1850 uczniów z obu krajów, ich rodziny oraz 60 nauczycieli. Uczestnicy wspólnie odwiedzili prawie 70 miejscowości w Polsce i w Niemczech. Wymiana poszerza umiejętności językowe uczestników (chęć pogłębienia znajomości języka sąsiada, zajmuje w wymianie polsko-niemieckiej szczególne miejsce), zwiększa zainteresowanie krajem, miastem i kulturą partnera. Polscy uczestnicy wymiany podbudowani zdobytym doświadczeniem odnoszą sukcesy w konkursach przedmiotowych oraz uzyskują bardzo dobre wyniki podczas egzaminu maturalnego z języka niemieckiego. Doświadczenie pobytu i nawet krótkiego życia w innej kulturze ułatwia absolwentom naszej szkoły decyzję odbycia zagranicznego stażu, wyjazdu na stypendium i studia za granicę. Poprzez wymianę osiągane są takie cele jak integracja młodzieży, rozwój świadomości i tożsamości europejskiej jak również przezwyciężanie uprzedzeń.
Wycieczką? Nie, z całą pewnością nie jest wycieczką, choć przy okazji dużo podróżujemy i zwiedzamy (patrz monografia wymiany). Wymiana szkolna to coś więcej, ponieważ jej podstawą jest spotkanie międzykulturowe – zderzenie kultur, języków, mentalności, obyczajów, jak również odmiennego sposobu postrzegania świata i ludzi. Opiekunowie wychodzą z młodzieżą poza mury szkoły, uczą życia tam, gdzie ono toczy się naprawdę i starają się, aby wymiana nie okazała się tylko wycieczką, czy też przerwą w nauce. Wymiana może nie odmieni od razu życia, ale na pewno przyniesie efekty, które zaowocują w późniejszym okresie.
Przez kolejne dni programu uczniowie biorą udział w życiu rówieśniczym i rodzinnym partnera, uczestniczą w zajęciach szkolnych, realizują wspólne projekty oraz zapoznają się z tradycją i kulturą swoich miast. Aby się dobrze poznać młodzież polska i niemiecka bierze udział we wspólnych wyjazdach do okolicznych miejscowości. W trakcie 24 lat istnienia wymiany będąc w Niemczech uczniowie naszej szkoły odwiedzili już prawie 40 miejscowości (w tym Trewir, Norymbergę, Ulm, Monachium, Stuttgart, Karlsruhe, Drezno, byli w Alpach i nad Jeziorem Bodeńskim). Przy okazji każdego spotkania działamy na rzecz zachowania pamięci i upamiętnienia ofiar Holocaustu oraz rozpowszechniamy wiedzę o zagmatwanej historii obu naszych narodów.