Przez najbliższe 10 dni stolicą światowego kina będzie Berlin. 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale 2017 rusza już 9 lutego. W jego trakcie pokazanych zostanie 400 filmów w różnych kategoriach. Wśród nich jest kilka propozycji z Polski. Sprzedano ponad 335 000 biletów, swoje przybycie zapowiedziało przeszło 20 000 gości z ponad 120 krajów, w tym tysiące dziennikarzy, którzy zdadzą relację szerokiej publiczności.

Polacy w konkursie

Dwa lata temu z nagrodą za reżyserię „Body/Ciała” wróciła ze stolicy Niemiec Małgorzata Szumowska. W tym roku jednym z 18 tytułów, które walczyć będą o Złote i Srebrne Niedźwiedzie, będzie „Pokot” Agnieszki Holland – ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (światowa premiera 12 lutego w niedzielę).

W konkursie filmów krótkich znalazł się dokument Michaliny Musielak „Miss Holocaust”. Do sekcji Genetarion 14 Plus zakwalifikowano „Królewicza Olch” Kuby Czekaja i „Butterfly Kisses” Rafała Kapelińskiego”. Z kolei w programie Forum znalazła się nowa, szwajcarsko-austriacko-polska produkcja Grega Zglińskiego „Zwierzęta”. W Forum Expanded zostaną pokazane „Serce miłości” Łukasza Rondudy i współfinansowany przez PISF wideo-esej „Rudzienko” amerykańskiej artystki Sharon Lockhart.

Wydarzeniem Berlinale, które nigdy nie unikało polityki, będzie  pokaz dokumentu „Uwolnić Olega Sencowa”. W filmie współprodukowanym przez polską formę Mesasge Film wypowiadają się m.in. Agnieszka Holland i Krzysztof Zanussi.

Warto też zwrócić uwagę na sukcesy polskich aktorów. Zofia Wichłacz zakwalifikowała się do programu „Shooting Stars” promującego młodych aktorów europejskich, a Jakub Gierszał znalazł się na prestiżowej liście „10 Europeans to Watch” przygotowanej przez branżowe amerykańskie pismo „Variety”.

Jury

Skład berlińskiego festiwalu przedstawia się następująco: Paul Verhoeven – przewodniczący, Maggie Gyllenhaal, Julia Jentsch, Olafur Eliasson, Diego Luna (Star Wars Stories – Rogue One!), Wang Quan’an oraz Dora Bouchoucha.

Zakończenie

  1. Berlinale zakończy się 19 lutego. Gala wręczenia nagród odbędzie się 18 lutego o godz. 19.